La havle ve la isla bonita! |
Kas 16, 2014 - eglence, gündem, yorum    Yorum Yok

La havle ve la isla bonita!

imageLatin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi kapanış toplantısında konuşan Haşmetmeab, Amerika kıtasının keşfi ve Küba’ya camii yapılması konusundaki “desteksiz” sözleri ile gene manşetlere oturdu ve alışılageldiği şekilde “USTACA” bir manevra ile gündemi değiştirdi!

Son 2 gündür vatandaş, artık ne bin odalı AK-SARAY‘ı ne Kobani‘deki güncel durumu ne de Kuzey Suriye‘de artık kaçınılmaz hale getirilen kara harekatında Türkiye’nin üstlenmesi beklenen rolü tartışır oldu. Tebrikler, Büyük Usta!

Ben de modaya uyayım dedim ve bu çakma gündeme ilişkin derlediklerimi ve yorumlarımı sizlerle paylaşayım istedim.

AMERİKA KITASINI MÜSLÜMANLAR MI KEŞFETTİ SORUNSALI!

Öncelikle 1492’de batı dünyası istila etmeden önce de Amerika kıtasında insanlar yaşıyor ve hatta binler yıllık uygarlıklar mevcuttu. (MÖ. 600lerde kurulmuş olan Maya Uygarlığı, MS. 1000’lerde İnka’lar vs..) Kıta avrupasının sömürmek için istila ettiği kıtaya bir de biz keşfettik yaftasını vurması aroganlığı zaten çok itici ve yanlış olsa da bu mevzu ve sömürgecilik adına yapılan katliamlar başlı başına bir yazı konusu olacak derinlikte, kısa kesiyorum.

Amerika’ya Kolomb öncesi pek çok gezginin gittiğine dair kanıtlar ve oldukça güçlü söylemler mevcuttur. Ama “Amerika’yı müslüman denizciler keşfetmiştir!” demek hem tarihi hiçe saymak, hem aymazlık hem de kahve sohbetlerindeki avcı muhabbetlerinden hallice bir cehalettir. Akıl hocası Mısırlıoğlu olandan da fazlası beklenemez gerçi

KOLOMB KÜBA’DA CAMİİ GÖRDÜ MÜ SORUNSALI

Bartolome de las Casas, Kolomb’un seyir defterinden aktarıyor:

“San Salvador adını verdiği nehirin ve limanın konumu hakkında yorum yaparken, oradaki dağları Pena de las Enamoradas gibi yüce ve güzel olarak betimler. Ve içlerinden bir tanesinin zirvesinde, zarif bir camiye benzeyen küçük bir tepe daha vardır.”

İki ihtimal var;

Ya okunanlar yanlış yorumlanmış, ya da manüpüle edilmekte! (haşaa, yalancı demiyorum sn. Savcım!) Her iki durumda da yapılan açıklamanın onlarca danışmanı olan, dünya devleti bir ülkenin cumhurbaşkanına yakışmayacak ciddiyetsizlikte olduğunu düşünüyorum!

SON SÖZ,

Bildiğiniz üzere, Fatih Sultan Mehmet de İstanbul’a ilk girdiğinde muhteşem heybeti ile 1000 yıllık bir şaheser olan Hagia Sophia’yı (…bildiğiniz Aya Sofya işte) görmüş ve hatta ziyaret etmiştir!
Sormazlar mı adama ey Haşmetmeab, madem ki hassassınız inanç özgürlükleri konusunda, madem ki samimisiniz, “Aya Sofya’yı tekrar ibadete açmayı düşünür müsünüz?”

Cem Evleri konusuna ise hiç girmiyorum bile bak!

İyi pazarlar ve iyi uykular canım ülkem!

Not: Yazımın başlığını da oluşturan haber görselini, sosyal paylaşım sitelerinde gördüm, espri ve görsel bana ait değildir! (ne yazık ki…)Yorum Bırakın