Masallar…masallar! |
Kas 30, 2014 - eglence, gündem, yorum    Yorum Yok

Masallar…masallar!

maniaBir varmış, bir yokmuş, Çok ama çok uzaklarda, güzel bir orman ve hemen yanıbaşında da 1000 odalı kocaman bir çiftlik varmış. Bu çiftlikte, ailesi ile birlikte kötü bir adam ve yüzlerce marabası beraber yaşarmış!

Bu çiftçi, marabalarına, komşu çiftliklere, ailesine, tüm orman ahalisine kısacası kendi dışındaki herkese pek kötü davranırmış. Ama muhtemeldir ki yaptığı kötülüklerden ve saldığı korkudan dolayı bu durumu hiç kimse dile getiremezmiş!
Kötü yürekli çiftçi, hem açıkgöz hem de açgözlü biriymiş. Gözü, hep komşu çiftliklerin mallarında ve kendine ait olmayandaymış! Ailesi bu duruma ses edemez, komşuları ise duruma sinirlenir ama çiftçiyi pek de ciddiye almadıkları için “hır-gür çıkarmamak adına” ya sabır diyerek, durumu alttan alırlarmış!. Marabalara gelince, çiftçi tarafından zaten özel olarak seçildikleri için bırakın karşı çıkmayı, onu hatalarından döndürmeyi akıllarından bile geçirmezlermiş.  Zira marabaların hiç birinde, çiftçiye karşı duracak, hatalarını yüzüne vurabilecek yürek yokmuş! Kursaklarından geçen lokmanın, çiftçi tarafından sağlandığını iyi bilir, koşulsuz biat ederlermiş!

Neyse efenim, gel zaman git zaman, çiftçiye yedikleri,içtikleri yetmez olmuş, gözünü hırs bürümüş ve yanı başındaki ormanı kesip, tarla yapıp, büyük paralara satmaya karar vermiş…Masal bu ya, tüm orman canlıları “belki de tarihlerinde ilk kez” topyekun duruma isyan etmişler ve kazan kaldırmışlar. Çiftçi duruma hiddetlenmiş,  marabalarını silahlandırmış ve köpeklerle birlikte ormana salmış, pek çok canlının katline sebep olmuş. Orman ahalisi gene de yılmamış…“Çiftçi, belki de hayatında ilk kez korkmuş ve geri adım atmış” ama hırslı ve kötü bir adam olduğu için de asla pes etmemiş…
Bu güzel ormanın havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez, tüm sakinleri onulmaz bir dertten muzdaripmiş .İstisnasız hemen hepsi, yaşadıkları şeyleri  garip bir şekilde çok kısa sürede unuturmuş! Bu durumu iyi bilen çiftçi, yaşananların tamamen unutulduğuna ikna olunca hemen planını devreye sokmuş ve bir şekilde tüm orman ahalisini konuyu oylamaya sunmaya ikna etmiş.
Zira çiftçinin niyeti, ama korku salarak ama bedava yem, saman dağıtarak, saf  bir takım canlıları da yanına çekip, oylamayı kazanmakmış…Bütün bu süreç boyunca, çiftçiye sadece koyunlar, eşekler, kurt görünümlü bazı çakallar destek olmuş!
…sonrasında ne mi olmuş?;
her zaman olduğu gibi, masal daha bitmeden, anlatanlar dışındaki herkes uyuyakalmış!!
FIN!


Yorum Bırakın