Üzül, ama enseyi karartma! |
Kas 1, 2015 - gündem, siyaset, yorum    Yorum Yok

Üzül, ama enseyi karartma!

Dayatma seçimimiz bitti.  Sonuçlar kötü ama kesinlikle felaket değil. Uzatmadan açıklayalım. Kasım seçiminde malum partinin milletvekili sayısı hususunda 3 kritik eşiği vardı;

Kesinlikle 276‘yı geçmek, mümkünse 330‘u aşmak veya en mükemmel senaryoda 376‘yı tutturmak!

İlk hedef 276’yı geçmekti…

Malumunuz, her hangi bir partinin tek başına iktidar olabilmesinin ön koşulu, <ülke genelinde aldığı oy oranından bağımsız olarak> minimum 276 milletvekili sayısını aşmaktır. Bu hedef malum parti tarafından açık ara aşıldı! Net olarak söyleyebiliriz ki malum parti, kendi içerisinde bir bölünmeye uğramadığı takdirde, önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkeyi tek başına <ama her temel konuda muhalefete hesap vererek ya da uzlaşarak> yönetecek!

İkinci hedef, 330’un aşılmasıydı…

330 milletvekili önemli, zira kanunlarımıza göre meşru bir iktidar <herhangi bir konuyu halkoylamasına (referanduma) götürebilmek için> en az 330 milletvekiline ihtiyaç duymaktadır! Sonuçlar henüz resmi olarak açıklanmadı, ama malum partinin bu hedefine ulaşamayacağı net olarak öngörülmekte (Muhtemelen 315-317 arası bir milletvekili çıkaracaklar.). Bu demek oluyor ki manipülatif gündemlerle ve demogojik propogandalarla beslenen konularda referandum yolu <diğer partilerle uzlaşma yapılmaksızın> kapalı!

Asıl hedef 367’yi geçmekti!

Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi başta olmak üzere, iktidar partisinin yapmak istediği bütün değişiklikleri <referanduma gerek kalmaksızın> tek başına yapabilmesine olanak sağlayacak vekil sayısıydı 367. Kaderin garip bir cilvesidir ki Hdp’nin Türkiye genelinde barajı 0.5 puanla aşması bu hedefe ulaşılmasını engelledi. Malumunuz, birinci partinin bu sayıya ulaşabilmesinin tek yolu, Hdp ya da Mhp’den en az birinin baraja takılmasıydı… çok yaklaştılar, ama olmadı, mutluyuz!

Eğer <görüş bağımsız> her muhalefet partisi, dik duruş gösterebilir ve iktidar yalakalığı hastalığına yakalanmazsa, en azından yakın gelecekte <başta başkanlık sistemi> gibi garabet uygulamalara maruz kalmaz, <köklü bir anayasa değişikliği gibi> rejimi tehdit etme olasılığı bulunan felaketlerle yüzleşmek durumunda kalmayız.

Hayırlı olsun, geçmiş olsun…!Yorum Bırakın