The Interview yayınlanacak! |
Ara 27, 2014 - duyuru, film, gündem, sinema, sony, yorum    Yorum Yok

The Interview yayınlanacak!

IMG_0224.JPGKuzey Kore’nin, devlet başkanları Kim Jong’u ti ye aldığı gerekçesiyle tehditler savurduğu ve geçtiğimiz haftalarda Sony’nin hacklenmesi ile sonuçlanan sürecin temel nedeni olarak gösterilen The Interview filmi hakkında oldukça ilginç gelişmeler yaşanmakta.

Hatırlanacağı üzere Sony, aralarında henüz piyasaya sürmediği bazı filmlerin orijinal kopyalarının ve tüm sistem altyapısına dair şifrelerinin de bulunduğu büyük bir dijital sızıntıya maruz kalmış ve ardı arkası kesilmeyen saldırılar neticesinde pes ettiğini ve filmin sinemalarda gösterime girmeyeceğini açıklamıştı. Oldukça vasat, bol Amerikan propagandası/aroganlığı içeren 3. sınıf bir komedi olmasına rağmen The Interview, uğradığı haksız baskı ve korsan-eliyle-uygulanan-sansür nedeniyle kamuoyunun yoğun desteğini arkasına almış, medyanın da gazıyla bir anda İfade Özgürlüğünün Simgesi haline getirilerek IMDB‘de tepki oyları ile 9.9 puanla zirveyi görmüştü. Meşhur bittorrent arama motoru The Piratebay‘in ironik şekilde sürece dahil olup, “siz yayınlayamıyorsunuz, bari sizin yerinize dağıtımını biz yapalım”  önerisiyle ününe ün kattığı film, Obama‘nın yayınlanmama kararına karşı olmasını açıklamasıyla en üst seviyeden Amerikan hükümeti desteğini de alarak gündemdeki yerini sağlamlaştırmıştı. Anlaşılan mesajlar yerine ulaşmış, tepki ve destekler sonuç vermiş. Zira Sony, The Interview filminin dağıtımını sadece internet üzerinden de olsa yapılacağını resmi olarak açıkladı. Detayları henüz netleşmeye başlayan sürece göre, filmi izlemek isteyenler Youtube, GooglePlay ve Xbox Video üzerinden 5.99 usd ye kiralayabilecek veya full hd dijital kopyasını 14.99 usd ye satın alabilecek.

Amerikan hükümetinin gözdelerinden olan Amazon, Netflix ve Apple‘ın filmin dağıtımı konusunda destek verip vermeyeceği henüz net olmasa da filmin Sony’nin kendi eğlence ağı olan PlayStation Network‘te “henüz” yayınlanmamış olmasının ilginç olduğunu da belirtmek gerek!

Tahminler, filmin yılbaşı sezonunda 1 milyar usdyi aşan bir hasılat elde edebileceğine yönelik, Playstation gibi harika bir cihazı ve Nex gibi dijital fotoğraf makinası konseptini kökten değiştiren bir teknolojinin üreticisi olmasına rağmen, bir türlü bu harika ürünleri pazarlamayı beceremeyen Sony, bu sefer şeytanın bacağını kıracak gibi!

Ne diyelim, Kapitalizm, insana diktiği ağacın gölgesini bile satar, satamazsa o ağacı keser diyor ve bu yılki en mağdur film kategorisinde Oscar’ın bu filme verilmesini öneriyorum!

 Yorum Bırakın