Halkalı-Sofya Ekspresi |
Nis 21, 2019 - eglence, etkinlik, kişisel, tavsiye    Yorum Yok

Halkalı-Sofya Ekspresi

Ekrem Başkan hepimize Mart’ın sonu bahar sözü verse de güneşli günler hala uzak ve her haftasonu yağmura uyanıyoruz. Biz de bu durumdan çok sıkıldık ve ufak bir kaçamak için haftasonu rotamızı Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya çevirdik. Ulaşım şekli olarak bu sefer motosiklet yerine uzun süredir deneyimlemeyi planladığımız Halkalı-Sofya trenini tercih ettik.

Hiç bir araştırma ve özel planlama yapmadan çıktığımız bu yolculuk bize neler getirecek inanın bilemiyorum(zira hala yollardayız), ama bu sefer bir tatil güncesi yazmak yerine her nedense cevaplarına internet üzerinden ulaşmakta biraz zorlandığım ve ancak tecrübe ettikçe netleşen bazı sorulara dilim döndüğünce cevap vermeye çalışayım, malum bilgi paylaştıkça çoğalır;

Bilet nasıl alınır, ne kadardır?

Garip bir şekilde online bilet satışı yok, gidiş-dönüş bileti almanın en kolay yolu Sirkeci Tren garından almak. Biz 2 kişi için 2.mevkii, 2 kişilik yataklı vagon Gidiş-dönüş biletini 888TL’ye aldık (euro kuru 6.53TL ~135euro). TL ve Euro ile alım yapabilmek mümkün – kredi kartı ile ödeme seçeneği yok.

Bilet almak için pasaportun yanınızda olması gerekir mi?

Hayır gerekmez, bilet üzerinde ad/soyad dahil hiç bir detay yok. Yani yanınızda pasaport olmadan, kendinize ve arkadaşlarınıza bilet alabilirsiniz

Bileti aldık ya sonrası..!

Tren Türkiye saati ile 22:45’te Halkalı’dan kalkıyor. Kalkış istasyonu Marmaray ile aynı yer olduğu içintrene ulaşmak için şiddetle Yenikapı-Halkalı Marmaray hattını kullanmanızı tavsiye ederim. Bu hatta 15dk da bir sefer var ve 13 istasyon (~40dk) sonra Yenikapı’dan Halkalı’ya  ulaşmak mümkün (kişi başı yaklaşık 3.5TL maliyetle!). Ayrıca 21:30’da Sirkeci’den kalkan bir servis imkanı da mevcut.

Yolculuk kaç saat sürüyor?

Bu kısım tam bir muamma, normalde sabah 8:45’te Sofya’da olması gereken tren, bazen gümrük işlemlerinin uzaması, sinyalizasyon arızaları, rotarlar vb. geçikmelerle birlikte oldukça geç bir saatte seferini tamamlayabiliyor. (Mesela ben bu kelimeleri yazarken, saat 13:15 ve hala 30dk civarı yolumuz var!)

Yataklar rahat mı, temiz mi?

Kabinler oldukça eski ama size sağlanan yastık kılıfları/nevresimler oldukça temiz.

Yolculuk sırasında yiyecek/içecek durumu.?

Mutlaka yanınıza yiyecek bir şeyler alın, zira ikram olarak buzdolabına bırakılmış olan 1 adet Çizi, 1 adet meyva suyu ve 0.5 litrelik suyla bu yolculuk bitmez. Trende ve durakladığı yerlerde alışveriş imkanı yok.

Trende Alkol/sigara serbest mi?

Hayır.

Tuvaletler

Uçaktakilere benzeyen, kompakt yapıda ve ortak kullanım için tasarlanmış <alaturka> tuvaletler var. İhtiyacınızı yolculuk başında hatta evde gidermenizi tavsiye ederim.

Vize ve gümrük işlemleri nasıl oluyor, yurtdışı çıkış harcı gerekir mi?

Yurtdışı çıkış harcınızı mutlaka önceden banka şubelerinden ödemenizi tavsiye ederim, millet pul kuyruğundayken siz işlemleriniz çoktan bitirip, trende istirahat edebilirsiniz. Türkiye çıkışında geçerli bir pasaport/şengen vizesi/harç pulu yeterli, trenden iniyorsunuz ve sıraya girip işlemlerinizi hallediyorsunuz. Daha sonra siz trendeyken ikinci bir pasaport kontrolu yapılıyor buradaki işleminiz yaklaşık 1 saat sürüyor. 

Bulgaristan tarafında bir daha trenden inmiyorsunuz. Detaylandırmak gerekirse, önce bir polis kabine gelip gümrük kontrolü yapıyor. Muhtemelen bizim bagajlar küçük olduğundan sigara, alkol, parfum var mı diye formaliteden sordu ve 30sn de kontrolü bitirdi. Daha sonra başka bir görevli gelip, pasaportları topladı ve yaklaşık 1 saat sonra da pasaportlarımız işlenmiş olarak geri iade edildi.

Duty Free

yok…görmedim, işitmedim,bilmiyorum! (En azından gidiş yolculuğu sırasında)

Sonraki yoluculuklarda görüşmek üzere…Çufff, çuuffff!Yorum Bırakın