5 saniyede Iphone şifre korumasını aşmak! |
Haz 10, 2014 - apple, teknoloji    2 Yorum

5 saniyede Iphone şifre korumasını aşmak!

imageApple mobil cihazların istisnasız en beğenilen özelliklerinin başında stabil olmaları ve IOS’un kapalı bir sistem olmasından dolayı “görece olarak” güvenli olduğuna inanılması gelir.

Son günlerde keşfedieln bir açık,  Apple’ın bu imajını sarsabilir. Zira bu yazıda bahsedilen yöntem ile  “telefon numarasını bildiğiniz ve fiziksel olarak dokunabildiğiniz” IOS 7 yüklü (en güncel versiyon IOS 7.1.1 dahil) tüm iphone şifrelerini sadece 5 sn içerisinde devre dışı bırakabilir, telefon ile arama yapabilir, adres defterine göz atabilir, sms gönderebilirsiniz!

Bu yöntemin çalışabilmesi için “tek ön koşul”, kullanıcının telefonunu kilitlemeden önce arka planda mesaj uygulaması veya başka bir uygulamayı tam ekran olacak şekilde açık durumda bırakmış olması, ki bu ben dahil pek çok iphone kullanıcısının pek de dikkat etmediği bir durum.

Yöntemin uygulanışına gelecek olursak;

  • Önce numarasın bildiğiniz telefonu bir kere çaldırıp kapatın,
  • İkinci adım olarak telefon kilitli konumdayken IOS Control Center uygulamasını açın (telefonun alt tarafından parmağınızı yukarı doğru kaydırarak)
  • Telefonu Uçuş moduna geçirin (Control Center sol üst köşedeki uçak ikonu)
  • Parmağınızı telefonun üst kısmından aşağıya doğru çekerek, Notification Center’ı açın ve ilk adımda yaptığınız aramanın kaydına tıklayın.
  • Telefonunuz uçuş modunda olduğu içinarama yapamayacak ve  karşınıza “You must disable airplane mode to place a call” şeklinde bir uyarı mesajı gelecektir. İptal (cancel) diyerek telefonu şifre girmeksizin kullanabilirsiniz.

 

Apple mühendislerinin bu açığı en kısa sürede kapatacağına emin olmakla beraber, kullanıcıların ilgili yama çıkana kadar güvenlik konusunda alabileceği en mantıklı (ve muhtemelen tek) önlem;

General>Settings>Control Center>Access on Lock Screen seçeneğini devre dışı bırakmak!

Şaşırtıcı ve korkutucu değil mi?2 Yorum

 • Sadece mesajlar uygulaması açılıyor. Başka yere giremiyorsun

 • Hmm..tam olarak doğru değil. Control centerdan uçus modunu kapatıp arama yapabilirsiniz….adres defterine bakabilirsiniz…sms/imessage gönderebilirsniz…eğer arkada açık olan uygulama sms değil de Safari ise internette gezinebilirsiniz…vs..vs

Yorum Bırakın