Casio F-91W |
Oca 7, 2014 - inceleme, nostalji, tavsiye, yorum    Yorum Yok

Casio F-91W

Asker SaatiGeçen hafta ateşler içinde H3N2 ile cebelleşirken çalışma odamdan gelen cılız bir alarm sesi ile tekrar kavuştum eski dosta. Ivır zıvırla dolu bir çekmecenin derinliklerinden çıkıverdi karşıma şaşkınım! Garip olan, uykusu pek hafif olan şahsımın 6 yıldır muhtemelen bir 3:00-5:00 nöbeti için kurulmuş ve görevini hiç aksatmamış bu ufaklığı yeni farketmiş olması değil, 20 yıl öncesinin teknolojisine sahip ve 10tl gibi komik sayılabilecek fiyata satın alınabilen bir saatin pilinin yıllara adeta meydan okumuş olması. Kesinlikle etkileyici!  Hemen her gece telefonunu şarj etmek zorunda olan günümüz insanı için anlaşılabilir şey değil!

Hiç unutmam 2006 aralık ayında askere gitmeden önce istisnasız hemen herkes bu saatten mutlaka edinmemi önermişti. Saati koluma takar takmaz ne kadar haklı olduklarını anlamıştım. Ucuz, hafif, sağlam yapısı bir yana, nöbetler için kullandığım alarmı ve dünyanın en saçma ve amaçsız oyununu oynayabileceğiniz kronometresiyle eksiksiz bir asker saati olduğunu hissettirivermişti F-91W. (öhhhöömm…salise tutturma oyununda 00:00:00:00 yapmışlığım var!?!)  

Nasıl İsviçre ordusunun sembolü ordu çakısı ise, İsveçlilerin trangia ocakları meşhursa, Türk askerinin simgesi de  Casio F-91W olmalı zannımca.

Bu yazıya temel oluşturması için internette görseller araştırırken saat ile ilgili enterasan detaylar ile karşılaştım…sizlerle de paylaşayım;

  • Casio F91W 1991‘den beri üretiliyor. Firma satış rakamlarına dair açıklama yapmasa bile hala yılda yaklaşık 3 milyon F-91W satıldığı biliniyor.
  • Saatte pil olarak, CR2016 lithium pil kullanılmaka. katalog verilerine göre bu pil her gün alarm çalacak ve günde 1 kez aydınlatması kullanılacak şekilde 7 yılı aşkın dayanabiliyor (ben kefilim!)
  • Siyah versiyonu (F91W-1XY) 30 Metreye (3 Bar”) kadar su geçirmez.
  • Boyutları 37.5 × 33.5 × 9.5 mm ve sadece 20 gram!
  • Pek çok kişiye göre dünyanın en kusursuz 3 tasarımından biridir F91W ( AK-47 Piyade Tüfeği – Kalaşnikof ve Land Rover Defender ile birlikte)
  • The Guardian’a ve BBC’ye göre (Denise Winterman) bu saat El-kaide tarafından zaman ayarlı bomba yapımında sıkça tercih edilmekteymiş. Aynı kaynaklara göre zamanında Guantanamo’ya getirilen ve saati takan her 5 kişiden 3’ü El kaide tarafından saatli bomba hazırlama eğitimi aldığı tespit edilmiş. Google’dan basit bir arama ile ulaşılabilecek Usame Bin Ladin’in bu saatle vermiş olduğu meşhur poz, bu iddiaların gerçek olabilme ihtimalini oldukça arttırıyor!
  • Diğer bir şehir efsanesine göre eğer Amerika’ya turist olarak gidecekseniz kolunuzda bu saatin takılı olması terorist şüphesi ile gözaltına alınmanız için yeterli bir sebep.

original

Saatle ilgili pek bilinmeyen eğlenceli bir detay, piyasada çok fazla replikası bulunan bu saatin orjinal olup olmadığını anlamak için sağ alt düğmesine 3 sn basılı tutun.

Eğer ekranda CA51o yazısını görecek olursanız saatiniz orjinaldir…sevin onu!

 

 Yorum Bırakın