Eyvah! Yoksa televizyonum benden akıllı mı? |
Eyl 19, 2012 - inceleme, teknoloji    Yorum Yok

Eyvah! Yoksa televizyonum benden akıllı mı?

Son yıllarda ivmesi oldukça artan teknolojideki gelişmelerden nasibini alanların en başında kuşkusuz ki televizyonlarımız gelmekte. Cep telefonlarıyla birlikte modern insanının en fazla etkileşime girdiği elektronik eşya ünvanına sahip “salonlarımızın değişmez müdavimindeki” değişim gerçekten baş döndürücü seviyelerde. Özellikle son 5 yılda yüksek maliyetli plazma teknolojisiyle başlayan bu evrimi sırasıyla lcd televizyonlar, led tv teknolojisi, 3d destekli tvler ve son olarak bu akıllı kutuyu tek yönlü bir iletişim aracı olmaktan çıkarıp, sosyal ağlara ve diğer eğlence ağlarına tamamen entegre bir dijital eğlence hubına çeviren “ daha da” akıllı televizyonlar (smart tv) izledi.

Hem kullanıcı deneyimi hem de teknoloji anlamındaki bu  inanılmaz bir dönüşüm biz tüketiciler açısından çok ciddi bir sorunuda beraberinde getirdi…Eskiden evladiyelik olarak nitelediğimiz televizyonlar, 2-3 yıl içerisinde beklentilerimizi karşılayamaz “eksik” birer cihaz haline dönüşmeye başladılar. Dubai kökenli Infinitec firması bu eksikliği farketmiş olacak ki Kickstarter üzerinden dünyaya tanıttığı ve PocketTv adını verdiği ürününü çok yakında piyasaya sürmeyi hedeflemekte. İnsanların bağışlarıyla projeleri finanse etmeleri esasına dayanan Kickstarter sitesinde $100.000 toplama hedefiyle duyurulan proje kısa süre içerisinde üçbini aşkın katılımcının desteğiyle $500.000’den fazla bağış topladı ve görünüşe göre PocketTV çok yakında seri üretimi yapılarak ilk başta cömert bağışçıları olmak üzere son kullanıcılarına ulaşacak.

Pocket TV ye daha yakında gözatacak olursak, cihaz usb bellek boyutunda ve HDMI bağlantı arayüzüne sahip Android işletim sistemine sahip mini bir PC olarak nitelendirilebilir. Artık eski nesil olarak nitelendirilen  bir önceki jenerasyon Plazma/LCD televizyonları, akıllı birer televizyona çevirme iddiasında olan bu mini cihaz, bünyesinde barındırdığı Android işletim sistemi ile kullanıcılara eski televizyonları üzerinden kablosuz ağlara bağlanabilme, internette gezinebilme, oyun oynayabilme, youtube ve benzeri video paylaşım sitelerindeki içeriklere ulaşabilme gibi yeni nesil akıllı televizyonlardan aşina olduğumuz hizmetleri sağlamayı hedeflemekte. Güncellenebilir olması ve uygun maliyeti (200 usd altında bir fiyata satılacağı öngörülmekte) düşünüldüğünde yeni nesil televizyonlara yatırım yapmak istemeyen kullanıcılar açısından oldukça cazip bir seçenek gibi görünmekte.

Eski nesil TV’ye sahip herkese, şimdiden iyi eğlenceler…Yorum Bırakın