İnternetime neler oluyor Türksat! |
Şub 9, 2014 - teknoloji, yorum    4 Yorum

İnternetime neler oluyor Türksat!

SlowBu akşam sıkıcı ama bir o kadar da aynı dertten mustarip olanlarınız için faydalı olabileceğine inandığım bir konuyla ilgili yazmak istedim. Malumunuz üzere muhtemelen dünyanın en pahalı, üstelik içeriği de devlet eliyle sıkıca denetlenen internet hizmetlerinden birini kullanıyoruz. (devletimiz iyisini bilir – biz zarar görmeyelim diye tabii ki!)  Olayın “denetlenme” tarafını “yutkunarak da olsa” bir kenara bırakacak olursak, müşteri olarak en azından verdiğimiz paranın karşılını beklemek en doğal hakkımız olsa gerek diye düşünerek bu yazıya vesile olan olayları detaylandırayım.

Olayın en kısa özeti;

Ülkemizin popüler servis sağlayıcılarından olan Türksat‘ın taahhütlü Uydunet servisi ile ilgili ciddi sorunlar yaşamaktayım! İlgili firma 2 sene taahhütlü 20Mbit 50GB AKN abonelik sözleşmesi bulunan tarafıma (ve çevremdeki pek çok kişiye) bilinçli ya da bilinçsiz taahhüt ettiğinin çok altında bir servis vermekte ve bu durumla ilgili düzeltici aksiyon konusunda mümkün olduğunca ayak diretmekte.

Sorunu biraz detaylandırmak gerekirse,

Pek indirme (download) yapmayan ama işim gereği yüksek internet hızına sahip olması gereken bir kullanıcı olarak bu firmanın 20Mbit/s ve 50GB AKN koşullu tarifesine ayda 55 tl karşılığı abone oldum. Aboneliğimin ilk ayında her şey muhteşemdi, 15-16Mbit/s indirme (download) hızlarına çok rahat erişirken ciddi herhangi bir kesinti ile de karşılaşmadım. Tıpkı sözleşmemde yazdığı gibi 50GB trafik limitini geçince hızım otomatik olarak 3Mbit/s seviyesine düştü ama kesinlikle stabil bir hizmet almaya devam ettim. Tüm taahhütlü kampanyalarda olduğu üzere ilk ay içerisinde herhangi bir tazminat ödemeden cayma hakkım olmasına rağmen, servisten memnun olduğum için aboneliğime devam etme kararı aldım. Büyük bir tesadüf eseri, tam tazminatsız cayma hakkımın dolduğu gece uzun süreli bir internet kesintisi yaşadım ve müşteri hizmetlerini aradım. Otomatik karşılama mesajı “bölgesel bir çalışma nedeniyle” internet erişimi sağlanamadığını tarafıma iletti, biraz söylensem de ciddiye almadım ve yattım. Ertesi sabah uyandığımda internet bağlantım gelmiş ama tabir-i caizse “eksik” gelmişti! Bağlantımdaki yavaşlığı farketmem bir kaç günümü aldı zira başlarda önemsememiştim. İlerleyen günlerde şeytan dürttü ve online hız testi yapan sitelerden birinden hesap açarak günlük olarak hızımı ölçmeye ve tarafıma verilen hizmet ile ilgili detayları kayıt altına almaya başladım. Sonuçlar şaşırtıcı derecede stabildi. Hızım bana hizmet olarak taahhüt edilenin onda biri seviyesindeydi. İndirme (download) hızım 2Mbit seviyelerine sabitlenmiş ve yükleme (upload) hızım da gene 2Mbit seviyelerinde sabitti. Bu durumu defalarca müşteri hizmetlerine iletmeme rağmen, modemi açma kapama-sinyal seviyesi kontrol etme gibi ahmak aldatan yöntemler dışında herhangi bir aksiyon alınmadığı gibi konuyla ilgili [email protected] adresine mail atmam gibi “bence saçma” bir yönlendirme yapıldı. Şu anda ilgili mail hesabına elimdeki tüm loğlarla birlikte bir mail atmış, sonucunu bekliyor durumdayım?

Bir taraftan da sormadan edemiyorum; Ya bizim gibi bu işlerle uğraşmayan ve aynı durumun teknik olarak farkına varamayacak profildeki müşterilerin hali ne olacak. 2Mbit/s hız sadece internet kullanan pek çok sıradan kullanıcı için yeterli ve ölçme yapmadan belki de asla durumun farkına varamayacağı bir hız. İnsan ister istemez 20Mbit bir bağlantının, genel bir çalışma sonrasında stabil bir şekilde 2Mbit/s düşürülmesinin arkasında  bir art niyet arıyor…umarım yanılıyorumdur!

Bu yazıyı üşenmeden okuyan ve kendi bağlantısında da bu tarz sorunlar olduğuna dair şüpheleri olanlara bağlantı hızlarını aşağıdaki adreslerden düzenli olarak takip etmelerini, hatta bu sitelerden ücretsiz üyelik alarak historik olarak bu detayları loglamalarını tavsiye ederim

Türksat Müşteri Hizmetleri tarafından önerilen servis;

http://speedtest.turk.net/

Aynı altyapıyı kullanan ve ücretsiz üyelik şeceneği ile geçmişe yönelik kayıtları tutma özelliği mevcut olan servis;

http://www.speedtest.net/

Destek ile ilgili bu aymazlık devam ettiği  taktirde,  bu işi sonuna kadar takip edip,  “durumda bir art niyet bulunup, bulunmadığını netleştirmek adına firmayı BTK ve tüketici mahmesine şikayet edecek ve gelişmelerden sizleri haberdar ediyor olacağım!  4 Yorum

 • evet ilk gelişme…mail attığımız adresten gelen “otomatik mesaj”

  ——————–
  2014-02-09 19:57 GMT+02:00 Destek :

  (Otomatik mesajdır.)

  Değerli abonemiz,

  Mailiniz tarafımıza ulaşmıştır. Gerekli incelemeler yapılarak en kısa süre içerisinde size geri dönüş yapılacaktır.

  Saygılarımızla,

  UYDUNET
  E-posta Destek Servisi

 • şimdilik sanal ortamda iletişimimiz devam ediyor!

  Sayın Müşterimiz,

  Hizmetleriniz ile ilgili olarak ekip yönlendirmesi gerçekleştirilecektir. Müsait olabileceğiniz zaman aralığını iletmeniz durumunda arıza kaydınız oluşturulabilecektir. Anlık problemler için çağrı merkezimiz ile irtibata geçerek işlem sağlayabilirsiniz.

  Ekiplerimiz 09:00~22:00 arası çalışmakta olup müdahaleler genel olarak 5 saatlik süre içerisinde sağlanmaktadır.

  Saygılarımızla,

  TÜRKSAT UYDUNET
  E-Posta Destek Servisi

 • …iddialı bir taahhüt? Göreceğiz!

  On Monday, February 10, 2014, Kablo TV Bilgi wrote:

  Sayın müsterimiz,

  Tarafımıza iletmiş olduğunuz soruna istinaden arıza kaydınız oluşturulmuştur.

  Arıza kaydına istinaden ekiplerimiz arıza kaydının bırakıldığı saat üzerinden en geç 5 saatte müdahaleyi bina dağıtım kutusu üzerinden veya gerekirse evinizden gerçekleştirecektir. Modeminizi açık konumda bırakmanız rica olunur.

  Sorunun devamı halinde tarafımıza e-posta ile bilgi iletmeniz rica olunur.

  Saygılarımızla,

  TÜRKSAT UYDUNET
  E-Posta Destek Servisi

 • Gelen ekipler problemin merkez kaynaklı olduğunu ve problemi gidereceklerini iletmiş olmalarına rağmen henüz bir gelişme yok.

  Bu durumda, ilk olarak BTK ve Şikayetvar üzerinden süreç başlattım ve ekşisözlük’te durumu özetleyecek bir yazı yazdım.

  Problemin giderilmemesi durumunda bir sonraki adım Hukuki yollar!

  Konuyla ilgili BTK2nın dönüşü:

  2014-02-17 11:50 GMT+02:00 BTK :

  Sayın XX;

  1128xx No’lu, Bağlantı hızım taahhüt edilenin 10’da biri ve destek birimleri beni oyalıyor! konulu şikayetiniz 17/02/2014 tarihinde kayıt edilmiştir.

  Türksat Kablo Hizmetleri ile gerekli iletişim kurulmuştur. Şikayet başvurunuza işletmeciniz tarafından en kısa zamanda dönüş yapılacaktır.

  Konuyla ilgili Şikayet Var Sitesindeki link
  http://sikayetvar.com/sikayet/detay/2300078/

  Ekşisözlükteki yazı

  https://eksisozluk.com/entry/40316389

  Türksat’tan gelen son mail

  2014-02-17 10:55 GMT+02:00 Kablo TV Bilgi :

  Sayın Müşterimiz,

  15-02-2014 11:41 de çağrı merkezimiz tarafından oluşturulan 1381XXXX numaralı şikayet kaydınız aktif durumdadır. Şikayet kaydınıza istinaden il müdürlüğümüz tarafından gerekli inceleme en kısa süre içerisinde yapılacaktır.

  Saygılarımızla,

  TÜRKSAT UYDUNET
  E-Posta Destek Servisi

Yorum Bırakın