IOS 7.1.x Jailbreak, Çin’den geldi! |
Haz 24, 2014 - apple, duyuru, teknoloji    Yorum Yok

IOS 7.1.x Jailbreak, Çin’den geldi!

imageApple’ın IOS 7.1.2 güncellemesini yayınlamayı planladığı şu günlerde, beklenmedik bir gelişme yaşandı. Kendilerine Pangu adını veren Çin menşeli bir ekip, IOS 7.1.x versiyonu için Jailbreak duyurusu yaptı.

IOS dünyasının bilinen simaları, Jeff Benjamin (idownloadblog.com) ve ih8sn0w tarafından Pangu Jailbreak’in sorunsuz çalıştığı bildirilmiş olsa da, ilk kez Jailbreak yayınlayan bu Çinli ekibe biraz temkinli yaklaşmak gerektiği aşikar.

Pangu takımının bilinen üyeleri: daniel_k4, dm557, windknown ve ogc557

Pangu Jailbreak uygulamasının geliştirilmesinde , i0n1c takma adını kullanan ünlü IOS hacker Stefan Esser’a ait bir exploit kullanıdığı iddia ediliyor.

Kısa zaman içresinde, Apple tarafından yeni güncellemenin geleceği düşünüldüğünde ve ekibin Jailbreak felsefesine aykırı hareketleri göze alındığında (Pangu Jailbreak, Cydia ile birlikte, korsan yazılım kurmaya izin veren Çince bir yazılım ile birlikte gelmekte) hem güvenlik, hem etik hem de stabilite açısından bu yeni duyurulmuş Jailbreak’i cihazınıza yüklemeden önce bir kez daha düşünmenizi öneririm.

Şimdiye kadar, Saurik başta olmak üzere tüm Jailbreak camiası, yazılımların korsan kullanımına karşı ilkeli bir duruş sergilemiş ve “siz tercih etmedikçe” Cydia üzerinden korsan içerik yüklenebilmesine izin vermemişti. Bu anlamda bakıldığında Pangu Jailbreak’in “ilk yasa dışı Jailbreak” olduğu söylenebilir.

Genel kanının aksine Jailbreak yapmak “korsan yazılım yüklemediğiniz sürece” yasa dışı değildir. Bu nedenle Pangu’nun çıkardığı bu Jailbreak çözümünün uzun vadede camiaya zarar vermesi gayet olası, zira Apple’ın çok uzun süredir Amerikan mahkemelerinde, Jailbreak yapılmasının kanunen yasadışı sayılması konusunda hukuki mücadele yürüttüğü ve henüz sonuç alamandığı biliniyorYorum Bırakın