Sosyal Medyayı nasıl sustururdum? |
Mar 23, 2014 - eglence, gündem, yorum    Yorum Yok

Sosyal Medyayı nasıl sustururdum?

korolasiBiraz önce öylesine aklıma geliverdi, eğer etkim ve mutlak yetkim olsa ve insanlardan saklamam gereken kötü şeyler yapmış olsam acaba sosyal medyayı nasıl sustururdum?

Hadi bu konuda biraz zihin egzersizi yapalım;

Mesela susturmak istediğim site çok fazla takipçisi olan mikro-blog sitesi olsaydı,

Önce sahte bir hesap açtırırdım, sonra müstehcen resimler veya kanunlarıma göre sakıncalı içerikler yüklettirirdim…sonra bu hesap hakkında mahkeme kararı çıkarttırırdım. Kararı mütakiben, sosyal medya servis sağlayıcıya “yerel mahkeme kararlarını tanıması konusunda baskı yapardım”, Olur da kurum ayak diretirse, onu tamamen yasaklama ile tehdit eder hatta bir süre yasaklardım ki reklam geliri kaybından biraz burnu sürtülsün…olur da kurum bu kararı bir şekilde tanırsa “bundan sonraki mahkeme kararlarına emsal teşkil edecek bir durum oluşturmuş olurdum” …ve bu durumu suistimal edebildiğim kadar çok suistimal ederdim.

Basit ama etkili bir yöntem değil mi?

Mesela susturmak istediğim ortam bir video paylaşım sitesi olsaydı ne yapardım,

Toplumun kırmızı çizgilerinden biri hakkında, “yerel kanunlarıma göre” – “biraz zorlama dahi olsa” – suç teşkil edecek bir içerik yayınlatırdım. İçerik konusunu seçerken özellikle beni desteklemeyen kesimin hassasiyetlerinden bir şey seçerdim ki hem inandırıcı olabileyim ve hem de toplumun mahalif kısmının “kısmi de olsa” desteğini alabileyim..Bu içerik hakkında “en kısa sürede” mahkeme kararı çıkarttırır ve siteye erişimi yasaklatırdım. Uzun süre ilgili site ile anlaşmamak için ayak diretirdim (yayınladığı içeriklerden kazandığı reklam gelirlerinden vergi istemek…vb taktiklerle). Bu siteye uyguladığım kısıtlamanın teknik olarak aşılabilecek şekilde olmasına “özellikle” dikkat ederdim (mesela IP bazlı bir kısıtlama yapmam ki sisteye DNS değiştirmekte falan girilebilsin ). Bu sürecin sürebildiği kadar uzun sürmesine özen gösteririm (2 yıl falan mesela). Bu süre sonunda halkta oluşmasını istediğim algı değişikliği büyük oranda gerçekleşmiş olacaktır. Öyle ki vatandaşım için o siteye erişememek artık normal bir durum, erişebiliyor olmak ise bir ayrıcalık ya da normal dışı bir durum gibi haline dönüşecektir. Bu mental dönüşüm tamamlandıktan sonra öldürücü darbeyi vururdum ve paylaşım sitesini “çoğu insanın hiç bir şekilde erişemeyeceği şekilde” ya da “çok kısıtlı bir kesimin, büyük uğraşlar veya zorlu teknik prosedürler sonucu erişebileceği şekilde kısıtlardım”

…nasıl, ülke yönetme konusunda amatör biri için hiç de fena değil di mi?

Ben var ya ben, yetki ve etki sahibi olan biri olsam…kesinlikle vicdansız, despot, kumpasçı, iğrenç ve acımasız biri olurdum! 

Çok şanslısınız valla! Allah kime yetki ve mevki vermeyeceğini iyi biliyor!
 

Yani sanırım…!?


Yorum Bırakın